مواعظ حضرت خاتم الانبیاء صلی الله علیه و آله
392 بازدید
تاریخ ارائه : 3/2/2013 10:41:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

بسم الله الرحمن الرحیم

عن ابی ذر قال : دخلت ذات یوم فی صدر نهاره علی رسول الله صلی الله علیه وآله فی مسجده فلم ار فی المسجد احدا من الناس الا رسول الله صلی الله علیه وآله وعلی علیه السلام الی جانبه جالس فاغتنمت خلوة المسجد فقلت : یارسول الله بابی انت و امی اوصنی بوصیة ینفعنی الله بها .

فقال : نعم و اکرم بک یا ابا ذر انک منا اهل البیت و انی موصیک بوصیة اذا حفظتها فانها جامعة لطرق الخیر وسبله فانک ان حفظتها کان لک بها کفلان .

یا ابا ذر اعبد الله کانک تراه فان کنت لا تراه فانه یراک واعلم ان اول عبادته المعرفة به بانه الاول قبل کل شیئ فلا شیئ قبله و الفرد فلا ثانی معه والباقی لا الی غایة فاطر السماوات و الارض وما فیهما ومابینهما من شیئ وهو الله اللطیف الخبیر و هو علی کل شیئ قدیر ثم الایمان بی و الاقرار بان الله عز و جل ارسلنی الی کافة الناس بشیرا و نذیرا و سراجا منیرا ثم حب اهل بیتی الذین اذهب الله عنهم الرجس وطهرهم تطهیرا .

واعلم یااباذر ان الله تعالی جعل اهل بیتی کسفینة النجاة فی قوم نوح من رکبها نجی و من رغب عنها غرق و مثل باب حطة فی بنی اسرائیل من دخلها کان آمنا .

ترجمه :

ابو ذر می گوید :

روزی از روزها (قبل از ظهر) وارد مسجد شدم ، کسی را در مسجد جز رسول خدا صلی الله علیه وآله و علی علیه السلام - که در کنار آن حضرت بود - ندیدم ، پس خلوتی مسجد را غنیمت شمردم و عرض کردم :

ای رسول خدا ! پدر و مادرم فدای تو ! مرا چیزی بیاموزید که خداوند به سبب آن مرا بهره­مند سازد .

حضرت فرمودند : باشد ای ابوذر ، که تو بسیار محترم و بزرگواری ! همانا تو جزء ما اهل بیت هستی .

من توصیه ای به تو می کنم که اگر آن را به کار گیری - چون قطعا در بر دارنده همه کوچه ها و شاه راه های خیر است - بهره دنیا و آخرت نصیب تو خواهد شد :

ای ابو ذر ! چنان خدای یکتا را عبادت کن که گویی او را می بینی (یعنی خدا را ، با یقین عبادت کن) چون اگرچه تو او را نبینی ، همانا او تو را می بیند .

بدان که : همانا اولین مرحله بندگی خدا ، شناخت خدا است به این که خداوند ، اولی است که قبل از همه اشیاء بوده (قدیم و ازلی است که مسبوق به عدم نیست) پس هیچ چیزی پیش از او نبوده و یگانه ای است که همتایی ندارد و او باقی ابدی و همیشگی است (پس وجود او ، ابتدا و انتهایی ندارد) .

او آفریننده آسمان ها و زمین و هر آنچه در آن ها و هر آنچه در بین آن هاست می باشد (یعنی خالق همه مخلوقات ، خداست) .

پیامبر ادامه دادند:

پس از این مرحله (مرحله بعدی بندگی خدا) ایمان به من است و اقرار به این که خدای عز و جل ، مرا بشیر و نذیر(وطریق هدایت به سوی خدا) برای همه مردم فرستاد ، ومرا برای دعوت (همه مردم) به سوی خود و به خواست خود ، به میان خلق قرار داد و مرا چراغ روشن (هدایت بندگان) قرار داد .

پس از این مرحله (مرحله بعدی بندگی خدا) محبت اهل بیت من است – همان ها که خداوند ، پلیدی و عیب گناه و خطا و بدخلقی و هر نقصان دیگری را(به اراده خود و به جهت لیاقت و کمال بی نظیر انسانی آنان) از روح و جسم آنان زدود و ایشان را – به تمام معنا – پاکی روح و جسم ، عنایت فرمود !

بدان ای ابو ذر ! به درستی که خدای تعالی ، اهل بیت مرا همانند کشتی نوح در قومش (برای هدایت و نجات ، در بین مردم) قرار داد ، که هر کسی که سوار بر کشتی هدایت و رضایت ایشان شود ، رهایی و پیروزی یافته و هر کسی که از جلب رضایت ایشان ،سر باز زند ، در گرداب گمراهی و عذاب الهی غرق خواهد شد .

و مثل اهل بیت من ، مثل باب حطة (درب توبه) در قوم بنی اسرائیل است که هر کس از این در داخل شود ، در امان الهی خواهد بود .

(کتاب امالی شیخ طوسی ، مجلس نوزدهم ، ص 525-526)